Yaylı Rondela Nedir?

Yaylı Rondela

Yaylı rondelalar makine tasarımında vazgeçilmez elemanlardır. Kuvvetin eşit dağıtımını ve cıvata ile diş arasındaki sürtünme bağlarının yenilmesini- yani çözülme olayını- engeller. Ayrıca kuvveti üzerlerine alma ve titreşimlerin sönümlenmesinde de rol alırlar. Bir basınç yayı olarak düşünülebilirler.
Dünyada ve Türkiye’de yaylı rondelaların pek çok üreticisi vardır. Standart rondelaların yanında projelere özgü çözümler de sunarlar. Endüstriyel kullanımda yaylar genelde yüksek hız çeliği(HSS)nden imal edilirler. Daha düşük kuvvetlerde ise elastomer özellikli elemanlardan yararlanılır.

Belleville Tipi Rondela

Bu tür rondelalar civata üzerinde büyük yüklerin uygulandığı ve şekil değişimine zorlandığı durumlar için tasarlanmıştır. Konik biçimlidir ve yayla aynı prensiple çalışır. Vida üzerine gelen kuvvet karşısında bükülme yönünün aksine bir kuvvet uygular. Böylece cıvata üzerine gelen kuvveti üzerine almış olur ve civatanın titreşimden zarar görmesini, yumuşak yüzeylerde de gömülmesini engeller. Statik yüklerin söz konusu olduğu çelik konstrüksiyonda çözülmenin engellemesi için kullanılırlar. Yarış arabalarında ve havacılıkta kuvvet ve titreşim soğurma özellikleri ön plandadır. Yayın tepkisi( yay sabiti) sıkılma oranıyla değiştirilebilir, bu açıdan farklı koşullara da uygundur.

Rondela Çeşitleri Nelerdir?

Rondelalar kullanım alanlarına göre farklı tiplerde üretilmektedir. Pul çeşitlerinden bazıları:

Metrik düz, INCH düz, Metrik yaylı, INCH yaylı, Bakır, İçten Tırtıllı, Dıştan Tırtıllı, Şase, Alüminyum, Layner, Rulman Baskı Pulları, Çanak Pullar, Kalın Çanak, Ondule Pullar A Tipi, Ondule Pullar B Tipi, Manşon Pulları, Kilitli Pullar, EPDM Pul, Imbus Rondela, A, U, I Rondela çeşitleri mevcuttur.

Rondela İmalatı Nasıl Yapılır?

Öncelikle imalat sırasında hammadde tabaka halinde kesilmektedir. Sonrasında belirli ölçülerde hazırlanmış olan kalıplar oranlarına göre yüksek tonajlı eksantrik presler ile basım işlemi tamamlanır. Devamında kontrol yapılarak eleme, vibrasyon testi, parlatma ve paketleme aşamalarıyla imalat tamamlanmaktadır. Pullar farklı çeşitlerde üretilebilmektedir. İhtiyaca göre rondela üretimi yapılabilmektedir. Metal rondela dışında farklı madenlerden de rondela imalatı yapılmaktadır. Rondela pul fiyatları için iletişim bölümünden bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Güncel Yazılar

Yaylı Rondela

Yaylı Rondela Nedir? Yaylı Rondela Yaylı rondelalar makine tasarımında vazgeçilmez...

Yazıyı Oku

Rondela Nedir

Rondela Nedir? Rondela Nedir? Rondela, bağlantı elemanlarından civatanın baş kısmının,...

Yazıyı Oku
×

Hoşgeldiniz!

×