Rondela Nedir?

Rondela Nedir?

Rondela, bağlantı elemanlarından civatanın baş kısmının, takıldığı yüzey üzerinde hasar oluşturmaması, temas noktasını genişleterek engeller. Aynı zamanda civatanın yüzey ile sürtünmesini engellediğinden rahat bir şekilde sökülmesini sağlayan parçadır. Ayrıca diğer bir ismi de pul olarak kullanılmaktadır. Rondelalar, ortası boşluklu çoğunlukla metal halka biçiminde üretilmektedir.

Rondela Ne İşe Yaramaktadır?

Bağlantı elemanlarından özellikle somun, vida, civata bağlantı yaptıkları ana parçalarda farklı oranlarda kuvvetlere maruz kalırlar. Ya da sürekli titreşim sonucu gevşemelere yol açarlar. Sanayide birçok mekanik veya elektronik cihazlar ince ayarlar sayesinde verimli çalışabilmektedir. Bu tip gevşemeler ayar bozulması ve benzeri sorunları beraberinde getireceğinden ciddi verim kayıpları oluşabilmektedir. Hatta makinaların çalışması sırasında titreşim sonucu yerinden çıkan bir parçanın hayati sonuçları olabileceği unutulmamalıdır. Bu tip senaryoların oluşmaması için bağlantı elemanlarını kontrollü bir şekilde kullanımı için rondela pul tercih edilmektedir. Bu işleme frenleme denilmektedir.

Rondela Çeşitleri Nelerdir?

Rondelalar kullanım alanlarına göre farklı tiplerde üretilmektedir. Pul çeşitlerinden bazıları:

Metrik düz, INCH düz, Metrik yaylı, INCH yaylı, Bakır, İçten Tırtıllı, Dıştan Tırtıllı, Şase, Alüminyum, Layner, Rulman Baskı Pulları, Çanak Pullar, Kalın Çanak, Ondule Pullar A Tipi, Ondule Pullar B Tipi, Manşon Pulları, Kilitli Pullar, EPDM Pul, Imbus Rondela, A, U, I Rondela çeşitleri mevcuttur.

Rondela İmalatı Nasıl Yapılır?

Öncelikle imalat sırasında hammadde tabaka halinde kesilmektedir. Sonrasında belirli ölçülerde hazırlanmış olan kalıplar oranlarına göre yüksek tonajlı eksantrik presler ile basım işlemi tamamlanır. Devamında kontrol yapılarak eleme, vibrasyon testi, parlatma ve paketleme aşamalarıyla imalat tamamlanmaktadır. Pullar farklı çeşitlerde üretilebilmektedir. İhtiyaca göre rondela üretimi yapılabilmektedir. Metal rondela dışında farklı madenlerden de rondela imalatı yapılmaktadır. Rondela pul fiyatları için iletişim bölümünden bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Güncel Yazılar

Yaylı Rondela

Yaylı Rondela Nedir? Yaylı Rondela Yaylı rondelalar makine tasarımında vazgeçilmez...

Yazıyı Oku

Rondela Nedir

Rondela Nedir? Rondela Nedir? Rondela, bağlantı elemanlarından civatanın baş kısmının,...

Yazıyı Oku
×

Hoşgeldiniz!

×